GATA Sağlık Astsubay MYO

GATA SAĞLIK ASTSUBAY MESLEK YÜKSEKOKULU 

GATA Sağlık Astsubay Meslek Yüksek Okulu ANKARA ilinde olup, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı) ihtiyaç duyduğu miktarda sağlık sınıfı muvazzaf astsubay yetiştiren, GATA Komutanlığı bünyesinde kurulmuş, ön lisans düzeyinde eğitim-öğretim veren, parasız yatılı bir  Askeri Yükseköğretim Kurumudur.

Sağlık Astsubay Meslek Yüksekokulu’nda iki yıl süre ile ilk ve acil yardım, ameliyathane hizmetleri, tıbbi laboratuvar teknikleri, anestezi, tıbbi görüntüleme, eczane hizmetleri, diş protez ve patoloji laboratuvar teknikleri programlarında programında önlisans eğitimi verilmektedir. Önlisans eğitimi verilen programlar her yıl ihtiyaca göre tespit edilmektedir.  Verilen önlisans diplomaları Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmaktadır. Eğitim ve öğretim faaliyetleri süresince öğrencilerin ihtiyaçları devlet tarafından karşılanmaktadır. 

Başarılı olan öğrenciler eğitim ve öğretim görmüş olduğu programının önlisans diploması ve tekniker ünvanı ile birlikte “Astsubay Çavuş” olarak mezun edilmektedir.

Sağlık Astsubay Meslek Yüksekokulu mezunu astsubaylara; sağlık, lojman ve askeri sosyal tesislerden faydalanma, OYAK üyeliği, yurt içi ve yurt dışı kurslar, geçici yurt dışı görevler gibi birçok imkân sağlanmaktadır.Başvuruların Kara Kuvvetleri Personel Temin Merkezi Komutanlığı 06620 Cebeci-Ankara adresine yapılması gerekmektedir.

Genel Başvuru Bilgileri

  • GATA Sağlık Astsubay Meslek Yüksek Okulunun ön lisans programlarına ilişkin hususlar 25 Mart-16 Mayıs 2013 tarihleri arasında www.kkk.tsk.tr İnternet adresinde yayımlanacak başvuru kılavuzunda ayrıntılı olarak belirtilecektir.

GATA Sağlık Astsubay Meslek Yüksek Okulu ilgili açıklamalar 2013 ÖSYS Kılavuzunun 7, 63 ve 67’nci sayfalarında mevcuttur.

GATA Sağlık Astsubay Meslek Yüksek Okulu aday adayı olmak isteyenler, 2013 yılı ÖSYS Aday Başvuru Formunun “Askerî okullara girme isteği” alanındaki kutucuğu işaretleyeceklerdir. Ancak bu işaretlemeyi yapmak ön kayıt için yeterli değildir. GATA Sağlık Astsubay Meslek Yüksek Okulu.’na girmek isteyen adaylar, ayrıca www.kkk.tsk.tr internet adresinden 25 Mart-16 Mayıs 2013 (Saat 17.00) tarihine kadar ön kayıt başvurusu yaparak başvurularını tamamlayacaklardır. İnternet üzerinden başvuru yapmayan adaylar, ikinci seçim aşaması sınavlarına çağrılmayacaklardır.

 

Başvuruda bulunan adaylar mezun oldukları/olacakları okulun öğrenim kolu, alan ve bölümleri dikkate alınarak YGS-1 ve YGS-2 puan türlerinde aldıkları puanlardan en yüksek olanı esas alınarak sıralanacak ve alınması planlanan aday sayısına bağlı olarak “Öğrenci Seçim Aşamalarına Çağrı/Baraj Puanı” belirlenecektir. Belirlenen taban puanları ve bu puanlardan daha yüksek puan alan adayların ikinci seçim aşaması sınavlarına (Ön sağlık muayenesi, bedeni yeterlilik sınavı, mülakat) çağrı ile ilgili hususlar ve çağrı tarihleri www.kkk.tsk.tr internet adresinde yayımlanacaktır. (Ayrıca posta ile çağrı/tebligat yapılmayacaktır.)

  • GATA Sağlık Astsubay Meslek Yüksekokulu İrtibat Telefonu : (0312) 304 63 31
  • Sağlık meslek lisesi mezunlarının okulumuzda okuyabilmesi için mutlaka Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı’nda(YGS-I ve YGS-II) yeterli puanı alması gereklidir. (Bir başka ifadeyle doğrudan geçiş veya sınavsız geçiş yoktur.)
  • Sağlık meslek lisesi mezunlarına YGS Puanı dışında ilave puan verilmemektedir.

 

KARA KUVVETLER VE GATA SAĞLIK ASTSUBAY MESLEK YÜKSEKOKULU

FİZİKİ KABİLİYET VE YETERLİLİK TESTLERİ

 

1.   MEKİK HAREKETİ
2.   ŞINAV HAREKETİ
3.   1500/3000 METRE KOŞU